امکانات و تجهیزات

تجهیزات تکنولوژی های تولید

شرکت سپهر پلاستیک پدیده (بزرگترین تولید کننده پریفرم، درب، بطری و مستربچ) در راستای تولید محصولات پلاستیکی صنعتی از فناوری های جدید و پیشرفته استفاده می نماید که مشخصات و کاربرد محصول نهایی را معین می سازد.

به طور کلی در تولید قطعات درب، بطری، پریفرم و انواع فیلم های پلاستیک از مواد پلی اتیلن (Polyethylene PE)، پلی پروپیلن (Polypropylene, PP)، پت (Polyethylene terephthalate, PET)، پلی استایرن و های ایمپکت پلی استفاده می گردد.

اکسترودر

اکسترودر(extruder)، یکی از اجزای لاینفک و بنیادین همه فرآیندهای روتین پلاستیک های گرمانرم (رزین یا ملتون) است. در کلیه مراحل تولید، اکسترودر مواد پلیمری ذوب شده را به سوی یک شکل دهنده (die) و یا یک قالب (mold) هدایت می کند. مواد پلیمری به صورت گرانول به همراه افزودنی های مورد نیاز مانند مستربچ رنگی میکس شده از طریق سیستم های وکیوم (مکنده) وارد محفظه خوراک دهی می شوند و سپس وارد سیلندر می شوند. در این مرحله به کمک پروفایل حرارت دهی و حرکت پیچ اکسترودر، گرانول ها ذوب شده به صورت یک مخلوط یکدست وارد شکل دهنده یا قالب ها می شوند و فرایند تولید توسط ماشین آلات پیشرفته روز آغاز می گردد.

دستگاه قالب گیری بادی (Blow Molding)

این دستگاه برای تولید انواع بطری ها و گالن ها مورد استفاده قرار می گیرد. زمانی که مواد از شکل دهنده (die) خارج شده و وارد قالب می شود، دو نیمه قالب بسته و توسط یک تیغه سرد و یا گرم بریده می شود. سپس هوای فشرده از طریق قسمت بالایی گلویی بطری یا ظرف توسط فوتک (blow pin) داخل قالب دمیده شده و پس از باد شدن ماده پلاستیکی داغ داخل قالب، سرد شده و بطری شکل قالب را به خود می گیرد و استحکام می یابد.

با استفاده از دستگاه قالب گیری بادی و مواد پلیمری مورد استفاده در این فرآیند (مانند پلی اتیلن، پلی پروپیلن) انواع بطری در اوزان و حجم های مختلف تولید می گردد.

شرکت سپهرپلاستیک پدیده در زمینه تولید بطری از به روزترین ماشین آلات قالب گیری بادی سه لایه مجهز به پاریزون کنترل استفاده می کند.

دستگاه بادکن پت (Stretch Blow Molding)

ماشین های بادکن پت (یا همان بادکن پریفرم) که در دو نوع نیمه اتوماتیک و اتوماتیک وجود دارد، در خط تولید بطری پت مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه پریفرم های تولید شده را توسط دستگاه تزریق پریفرم به وسیله کوره پیش گرم کرده و سپس با فرایند قالب گیری، تحت هوای فشرده (40بار) به شکل قالب در می آید.

از این دستگاه در تولید انواع بطری های تک و دو کویته در حجم های مختلف و بطری های شکل (shape) خاص استفاده می شود.

دستگاه تزریق درب (Injection Molding)

از این دستگاه برای تولید قطعات درب، ولو، اسپری و محصولات مرتبط با صنایع دارویی و غذایی استفاده می شود که در آن مواد اولیه (PE و PET) پس از ترکیب با مستربچ از طریق میکسر به وسیله وکیوم (مکنده) به قیف ماشین منتقل شده و وارد سیلندر می گردد، سپس به کمک پروفایل حرارت دهی به صورت مذاب به قالبهای آماده شده تزریق می شود تا شکل کویته های قالب را به خود بگیرد و سرد شود. سپس قالب باز و قطعات با کمک پران (ejector) خارج می شوند.

این دستگاه جهت تولید قطعات انواع درب، ولو (غلیظ پاش) و اسپری در ابعاد مختلف، تولید دستگیره و قطعات خاص مانند قطعات محصولات دارویی از جمله درپوش آمپول، قطعات سرنگ در محیط کاملا بهداشتی و طبق اصول و ضوابط اداره استاندارد مورد استفاده قرار می گیرد.

دستگاه تزریق دو رنگ FCS

این دستگاه با توجه به داشتن دو اکسترودر، قابلیت تولید قطعات تزریقی دو رنگ، متشکل از دو ماده مختلف، به وسیله قالبهای روتاری را دارا می باشد. ماشین مذکور جهت تولید قطعات SKU محصول لاین کودک مورد استفاده قرار می گیرد. شرکت سپهرپلاستیک پدیده با توجه به تقاضا و نیازهای روزافزون به قطعات تزریقی به هم پیوسته دو رنگ، از جمله درب و کپهای فیلیپ تاپ، فعالیت خود را در این حوزه آغاز نموده است.  

اولین مرحله از تولید بطری های پت، تولید پریفرم از طریق فرآیند تزریق است.

دستگاه تزریق پریفرم (Injection Machines)

شرکت سپهرپلاستیک پدیده از دستگاههای Injection Machine در تولید انواع پریفرم در اوزان و اشکال مختلف، پریفرم های شکل (shape) خاص و اختصاصی، پریفرم های مورد نیاز صنعت شوینده، غذا و دارو و پریفرم های ضد اشعه با سیستم توزین دقیق با دقت 01/0 درصد به بالا (طبق فرایند زیر) استفاده می کند.

سیستم وکیوم گرانولهای پت را که شبیه دانه های ریز پلیمری هستند به داخل محفظه خشک کن هدایت می کند تا در دمای بالا (بین140-170 درجه) رطوبت گیری و خشک شوند و از طریق فرایند تزریق توسط ماشین آلات Injection Molding که در بالا ذکر شده به صورت پریفرم درآیند. سپس دستگاه بادکن پت (Stretch Blow Molding)پریفرمهای تولید شده را توسط دستگاه تزریق پریفرم به وسیله کوره پیش گرم کرده و سپس با فرایند قالب گیری، تحت هوای فشرده آنها را به شکل قالب در می آورد. ماشین های بادکن پت (یا همان بادکن پریفرم ) که در دو نوع نیمه اتوماتیک و اتوماتیک وجود دارد، در خط تولید انواع بطری های تک و دو کویته در حجم های مختلف و بطری های شکل (shape) خاص استفاده می شود.

ماشین الات مونتاز تمام اتوماتیک فرایند تولید درب قفل کودک

درب های قفل کودک یا چایلد-پروف در واقع دربهایی هستند که مخصوص کودکان طرحی شده و به آسانی باز نمی شوند. درب قفل کودک برای باز شدن باید مقداری به سمت بطری فشار داده تا باز شود. این دربها برای تولید محصولات مخاطره آمیز برای کودکان تولید می شوند. دربهای قفل کودک به صورت تمام اتوماتیک و بدون دخالت دست، با قابلیت فوم گذاری، توسط شرکت سپهرپلاستیک پدیده در زنجان تولید و مونتاژ می شود.

قالب گیری دمشی تزریقی کششی (Injection Stretch Blow Molding (ISBM))

این فرایند،  ترکیبی از فرایندهای تزریق  و بادکن می باشد با این تفاوت که به صورت پیوسته و با مواد پلیمری پلی پروپیلن در زمینه تولید بطری های شیشه شیر مخصول کودک به کار گرفته شده است.  در واقع، با این کار زنجیرهای آمورف پلیمر، کشیده و جهت دهی می شوند که منجر به شکل گیری نوع متفاوتی از بلورینگی می گردد. زنجیرها در جهت اعمال تنش، تراز شده، جهت گیری کرده و یک ساختار مرتب شده خطی را در سرتاسر منطقه تحت تنش اعمال می کنند. این زنجیر گسترش یافته یا “بلورینگی القایی بر اثر تنش”، باعث استحکام مکانیکی محصول می شود.

دستگاه تولید قطعات سیلیکونی LSR

ماشین آلات تزریق سیلیکون با توجه به گستره تولید محصولات لاین کودک جهت تولید قطعات سیلیکونی اعم از سر پستانک، درب شیشه شیر کودک و همچنین دندان گیر در ابعاد و اندازه های مختلف مورد بهره برداری قرار می گیرد. فرایند تولید قطعات مذکور به این شکل می باشد که دو ماده اولیه به صورت فرایند میکس و پرس به داخل قالب تزریق شده و در آنجا تحت دما و زمان معینی پخت می گردد. با توجه به بهداشتی بودن محصولات فوق فرایند تولید کاملا به صورت بسته شکل می گیرد.

نام: دستگاه چاپ سیلک مدور

این دستگاه جهت چاپ چهاررنگ طرحهای مختلف روی محصولاتی نظیر بطری شیشه شیر کودک مورد استفاده قرار می گیرد.

دستگاه چاپ تامپو چهاررنگ

دستگاه چاپ تامپو چهاررنگ جهت چاپ طرحهای مختلف روی قطعات پلاستیکی از جمله بطری های شیشه شیر و اکسسوری های کودک مورد استفاده قرار می گیرد.